Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) – finansowanie przez Urzędy Pracy kształcenia pracowników i pracodawców.
Kto może skorzystać ze środków KFS?
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego może wystąpić:
- każda jednostka organizacyjna (również nieposiadająca osobowości prawnej),
- osoba fizyczna,
jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy, a także czy jest to praca na pełen czy część etatu.
Środki KFS przekazane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa konkurencji UE, stanowią tzw. pomoc de minimis. Jest to rodzaj wsparcia dla przedsiębiorców, które nie narusza konkurencji na rynku. Wartość pomocy de minimis nie może przekroczyć 200 tysięcy euro w przeciągu 3 lat.
Wymagania wobec uczestników ubiegających się o dofinansowanie KFS:
- pracownik musi być zatrudniony na umowę o pracę (na czas nieokreślony bądź określony, w dowolnym wymiarze czasu pracy, umowa musi obejmować okres co najmniej do czasu zakończenia szkolenia)
- ukończone 18 lat
Jaka jest wysokość środków, które można uzyskać?
- do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika
(ok. 12000 zł)
- mały przedsiębiorca (osoba, która zatrudnia mniej niż 50 pracowników, a roczny obrót i suma bilansowa nie przekracza 10 mln euro) i średni przedsiębiorca (zatrudnia mniej niż 250 pracowników, roczny obrót nie przekracza 50 mln euro)
- do 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln euro)
Środki z KFS można przeznaczyć na:
- kursy/szkolenia realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem